Jdi na obsah Jdi na menu
 


auto pro všechny

C,mm,n
Pokud vám nevyhovuje vám žádný ze čtyřkolových výrobků, které automobilky nabízejí, postavte si svůj vlastní. První auto "open source" vyjíždí z Nizozemí, jmenuje se C,mm,n.

Víc hlav víc ví
Automobilky si své unikátní technologie a technická řešení přepečlivě střeží. S úplně opačnou filozofií počítá "open source", podílí se na něm co nejvíce lidí, jeho tvorba a výsledky jsou dostupné nejširšímu okruhu lidí. Žádné patenty, žádné tajné postupy, myšlenkou je vystavit na internetu přesný a podrobný návod, jak vyrobit auto.

S "otevřeným zdrojem" udělal díru do světa a proslavil ho Linux nebo třeba otevřená internetová encyklopedie Wikipedia. Myšlenka takto postaveného auta není nová, už v roce 1999 se narodil projekt automobilu OScar - projekt nizozemského sdružení pro přírodu a životní prostředí a univerzit v Delftu, Eindhovenu a Twente. Na virtuálním společném autě už dnes po osmi letech spolupracuje přes tisíc lidí. Příspěvek každého, kdo je technicky zdatný, je vítán, prozatím se ale jejich automobil nedostal přes virtuální hranici.

První prototyp
Před rokem a půl se začalo připravovat první reálné vozidlo na bázi volné spolupráce "internetových lidí". Prototyp "c,mm,n" (čti "common" - anglicky běžný) se představil na amsterdamském autosalonu AutoRAI 2007.

Myšlenka byla jednoznačná: vytvořit jednoduchý, robustní automobil, který bude mít modulární architekturu.

C,mm,n je prototyp rodinného 2+2místného auta, poháněného vodíkovými palivovými články. Auto je postavené z recyklovaných materiálů, každé ze čtyř kol pohání vlastní elektromotor.