Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mercedes SLR McLaren

Mercedes SLR McLaren RoadsterKromě speciálů pro F1 staví McLaren také obyčejné mercedesy... Obyčejné tak, jak jen 626koňové kabriolety za 14 milionů umějí být. Letošní léto s novým SLR Roadster už asi ale nestihnete, k mání bude až v září.

Tři roky poté, co se představila uzavřená verze kupé, představil Mercedes svůj stříbrný šíp SLR McLaren beze střechy.

Čísla auta, které se plným jménem nazývá Mercedes-Benz SLR McLaren Roadster, zůstávají stejná jako u uzavřené verze. Co nejblíže ke středu auta vpředu umístěný osmiválec přeplňovaný kompresorem vydoluje ze svých 5,4 litru objemu 626 koní (460 kW) a 780 Nm kroutícího momentu.

O přenos síly se stará pětistupňová automatická převodovka AMG Speedshift R, brzdové kotouče jsou vyrobeny z keramiky zesílené uhlíkovými vlákny.

SLR rozhodně, ale rozhodně není žádné pírko, váží 1825 kilogramů. Rozjezd z nuly na stovku trvá 3,8 sekundy, ručička rychloměru překoná o dva kilometry v hodině třistatřicítku.

Stříbrné šípy monopostů McLarenu, které závodí na okruzích F1, mu daly do vínku ušlechtilé materiály. Tuhá struktura z materiálu z uhlíkových vláken je vyztužena speciálním plastem se jménem CFRP, motor drží dva hliníkové rámy. Hlavy pilota a spolujezdce chrání v případě převrácení ocelové rámy, také rám předního okna byl zesílen ocelí. Nechybí kompletní sada airbagů včetně kolenního.

Plátěná střecha - na výběr je ze tří barev - se sama složí za méně než 10 sekund, je ale poloautomatická, což znamená, že budete muset odjistit zámky mezi střechou a rámem čelního okna. U Mercedesu tvrdí, že posádka může konverzovat při jízdě se staženou střechou ještě při rychlostech nad 200 kilometrů v hodině. Maximálku prý je možné vyzkoušet i s nataženou střechou bez rizika, že by odlétla.

Mercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren RoadsterMercedes SLR McLaren Roadster 


K mání bude až po létě, podle neoficiálních informací by ale na německý trh měl střechyprostý stříbrný šíp přiletět už v červenci. Vyrábět se bude společně s formulemi 1 v britském Wokingu v dílnách McLarenu, cena pro německý trh je podle Auto-Motor-und-Sportu stanovena na 493 850 euro (asi 13,9 milionu).

Dorostenec
Na druhý konec hvězdné nabídky než MCLarenův SLR by se měl v roce 2011 zařadit spider SLA. Jeho design by mohl vycházet ze studie představené v roce 2000 na autosalonu v Detroitu.

Mercedes Vision SLAMercedes Vision SLA
S technikou je to trochu složitější: příští generace mercedesů A a B by podle magazínu Auto Zeitung měla vzniknout na základech do prodeje právě startujícího céčka, což znamená jediné: motor vepředu, pohon zadních kol. A právě jejich platformu by měl nový dvoumístný kabriolet také dostat.